top of page
  • Legal Disruptors

Vojtěch Sucharda: Advokáti jsou tím nejlepším zdrojem kvalitních business kontaktů pro své klienty

🇨🇿 Vojtěch Sucharda, partner Arrows ETL Global, patří mezi finalisty ocenění Deloitte Legal Disruptors Awards 2022. Jaký je jeho pohled na téma právnických inovací? A považuje se sám za inovativního?


Co pro vás osobně představuje téma právnických inovací?

Jako správný právník čtu hned 2 otázky místo jedné, tak pro jistotu odpovím na obě:) Pro mne jako osobu je naprosto nezbytné neustále se vytlačovat mimo svou komfortní zónu a tím se učit nové věci a zlepšovat se. Proto jsou právnické inovace pro mne jednou z hlavních priorit. Neustále přemýšlím o pozici práva ve společnosti a o tom, kam se advokacie musí posunout, aby udržela tempo s dobou.


Z toho vyplývá i druhá odpověď. V dnešní době je pro mě hlavním tématem právnických inovací to, jak vlastně bude vypadat moderní advokátní služba, jinými slovy, co vše bude zahrnovat, či jak bude "zabalena" a komunikována.


Považujete se vy osobně v nějakém ohledu za inovativní? A v čem konkrétně?

Vrátím se k první odpovědi, když se na sebe podívám "shora", vidím, že se jednoduše nejsem schopen na chvíli zastavit, čímž myslím to, že kdykoli se posunu dál, další den přemýšlím o novém směru. V profesní rovině se to promítá právě v tom, že neustále hledám nové možnosti práva a advokacie. Ať už jde o projekt právoklidem.cz ve kterém se snažím o zlepšení právní gramotnosti v české společnosti, což je mimochodem obrovský problém, a zlepšení pohledu na advokáty. Nebo projekt mylaw, který by měl sloužit k tomu, aby se lidé zorientovali ve svém právním problému a poté měli rychlou a snadnou cestu k tomu pravému advokátovi. Troufnu si říct, že ARROWS je jednou z těch inovativních kanceláří a já osobně pracuji na odstranění limitů, které pro naše klienty přináší přeshraniční právní agenda. Také mne doslova uchvátila myšlenka, kterou se snažím realizovat posledních několik let. Advokáti jsou tím nejlepším zdrojem kvalitních business kontaktů pro své klienty, samozřejmě vždy v případě jejich zájmu a s jejich souhlasem. Propojovat naše klienty, kteří díky tomu profitují, mne neskutečně baví. Je to konečně ten moment, kdy klient jde k advokátovi pro "plusovou " hodnotu, nikoli "pouze" pro vyřešení právního problému. Tuto myšlenku se snažím podporovat zejména v mezinárodním prostředí, kde je pro klienty vždy složitější najít spolehlivého partnera.


Jaké "disruptivní" právnické téma vás aktuálně nejvíce zajímá?

Právo čeká těch disrupcí opravdu hodně. Pokud se totiž podívám z pohledu klienta, který nakonec stejně vždy převáží, není právo jako služba zatím moc přívětivé. Tou největší disrupcí proto podle mne bude, když klient svého právníka prostě bude chtít potkat, bude si chtít koupit jeho služby ať už je to v jakémkoli odvětví práva, a rád za ně zaplatí odpovídající cenu. Všechny dílčí disrupce jako je příjemná a flexibilní on-line komunikace a sdílení dokumentů, zefektivnění služby za pomocí technologií včetně "umělé inteligence", zpřehlednění účtování, zapojení klienta do samotné služby např. formou on-line vyplnitelných vzorů, ale také zvýšení právní gramotnosti na straně občanů a jejich lepší pochopení právní služby, a hlavně její včasné a správné využití (!), jsou kroky k dosažení toho, že konkrétně advokacie bude patřit mezi skutečně novodobé služby.bottom of page