top of page
  • Legal Disruptors

Jiří Hradský: Neschovávám se za kličky a neurčitá slova

🇨🇿 Jiří Hradský, právník Sedlakova Legal, patří mezi finalisty ocenění Deloitte Legal Disruptors Awards 2022. Jaký je jeho pohled na téma právnických inovací? A považuje se sám za inovativního?


Co pro vás osobně představuje téma právnických inovací?

Inovace pro mě znamenají nutnost. Žijeme v době inovací. Technologie nás ženou dopředu. A právo musí taky, a to ve všech ohledech – jak technologických, tak v celkovém obrazu vnímání právníků. Inovace se tak musí projevit ve způsobu vyjadřování a právník se musí stát srozumitelnějším. Inovace se musí projevit ve způsobu komunikace a odevzdávání výstupů a právník se musí stát přizpůsobivějším.

Charles Darwin prohlásil: „Není to ten nejsilnější, kdo přežije, ani ten nejinteligentnější, ale ten, kdo se dokáže nejlépe přizpůsobit.“ A právě proto se musí i právník přizpůsobit dnešní době a musí se vydat cestou inovací. Bylo by moc hezké si třeba jednou přečíst: „Advokátní kancelář vymyslela způsob, jak vytvářet rešerše soudních rozhodnutí pomocí umělé inteligence.“

Považujete se vy osobně v nějakém ohledu za inovativní? A v čem konkrétně?

Myslím si, že tou zásadní inovativností, kterou do práva přináším, je srozumitelnost. Snažím se přispět svou troškou do mlýna jednoduchým výkladem paragrafů a ustanovení. Snažím se ukázat, že i klient má právo mít dopředu jasně nastavený začátek, cenu a výstup a služba od právníka je pro něj srozumitelná. Neschovávám se za kličky a neurčitá slova. Píšu článek nebo natáčím podcast? Snažím se nebýt povrchní, ale jdu do detailu, prozradím i věci, které někteří mohou považovat za drahocenné know-how. A protože právo umí být, přiznejme si, trošku nuda, vnáším do něj něco, co je lidstvu přirozené odjakživa – humor.

Jaké "disruptivní" právnické téma vás aktuálně nejvíce zajímá?

Jsou to dvě věci – využití nových řešení a aplikací v právu. A jednodušší smlouvy.

Automatické generování smluv? Napojení na externí systémy? Aplikace na správu korporátních záležitostí nebo třeba ESOP? Komplexní platformy na propojení světa práva a businessu? Tady jsou moje peníze.


K jednoduchosti bych rád dodal, že čas, kdy byla za smlouvu považována pouze dokumentace nad 100 stran, je doufám pryč. Přišel čas, aby smlouva sloužila své cílovce – lidem, kteří s ni následně pracují. Ne právníkům, kteří mohou chtít další a další peníze za úpravy jejich složité smlouvy. Představte si, že máte smlouvu, které rozumí každý obchodní zástupce ve společnosti. To je změna, která může změnit vnímání na právo jak celek.
bottom of page