top of page
  • Legal Disruptors

Jan Klouda: Technologická inovace vyžaduje také právní inovaci

🇨🇿 Jan Klouda, viceprezident pro právní záležitosti, řízení rizik a korporátní bezpečnost Vodafone, patří společně s Terezou Rychtaříkovou, vedoucí právního oddělení Vodafone, mezi laureáty ocenění Deloitte Legal Disruptors Awards 2022. Jaký je jeho pohled na téma právnických inovací? A považuje se sám za inovativního?


Co pro vás osobně představuje téma právnických inovací?

Využití práva v souladu s technologickým a společenským rozvojem, podpořené efektivním soudnictvím. Jak právník hledám osvědčené i nové cesty k byznysovým cílům. Technologická inovace ale vyžaduje právní inovaci a české soudnictví je všechno, jenom ne flexibilní v chápání technologických a byznysových souvislostí.

Považujete se vy osobně v nějakém ohledu za inovativní? A v čem konkrétně?

V nastavení úrovně právního rizika prospěšného pro byznys. Nic není bez rizika a dobrý byznys potřebuje prostor k rozvoji. Při řízení rizik, včetně právních, proto razím přístup vyrazit i s rizikem a za pochodu řešit problémy a ladit preventivní a nápravná opatření.


Jaké "disruptivní" právnické téma vás aktuálně nejvíce zajímá?

Pokusy o pravidla přístupu k obsahu nebezpečnému pro veřejný pořádek a národní bezpečnost (cenzura). Disruptivnější téma neznám, protože cenzura podkopává základy mnoha svobod, na kterých stojí náš právní stát. Je to nebezpečná hra s ohněm a sleduji ji s obavami. Snahy o cenzuru považuji za projev slabosti a ustrašenosti. Je to hloupost, která nic neřeší.


bottom of page